Tři Studně

Obec vznikla pozdní horskou kolonizací na novoměstském panství a také již při něm zůstala. Samotný název Tři Studně byl použit až v roce 1665. V roce 1749 dostala obec vlastní pečeť, ve znaku má 3 okovy. Tři Studně byly v obdobích 1850 - 1884 a 1964 - 1991 osadou obce Fryšava, nyní jsou samostatnou obcí.
Krásná příroda v okolí přilákala v minulosti mnoho významných osobností. Přímo u Sykovce napsal básník Miloslav Bureš báseň Otvírání studánek. Tyto verše zhudebnil hud. skladatel B. Martinů, který zde také pobýval.
Na Tři Studně jezdíval hud. skladatel Václav Kaprál s dcerou Vítězslavou, známou skladatelkou a dirigentkou. Rekreační domek, který si zde rodina Kaprálových postavila je dnes domovem skladatelů nadace Českého hudebního fondu.
Na Třech Studních se narodil lyžařský závodník Vít Fousek st., účastník olympiády a mistr republiky a jeho syn Vít, který pokračuje v otcově tradici.
Podle údajů z poloviny 17. století byla v okolí obce naleziště železné rudy. V roce 1993 byla obnovena tradice otevírání studánek u pramenů Barborky a Vitulky (JV od obce).


Zpět